Warunkowa dziesięcina

Ladder to the cloudsPoprzednio pisałam o dziesięcinie, którą Abram złożył Melchisedekowi. Dzisiaj chciałam napisać o niezwykłej dziesięcinie, którą obiecał dawać Jakub, wnuk Abrahama.

Na początku przypomnę okoliczności, w których znalazł się Jakub. Jakub był synem Izaaka, który w cudowny sposób urodził się Abrahamowi. Jakub miał brata bliźniaka, Ezawa. Bóg miał powołanie dla jednego i drugiego chłopca. Ich matka Rebeka, doskonale o tym wiedziała. Jeszcze jak była w ciąży, Bóg powiedział, że w jej łonie są dwa narody i starszy będzie służyć młodszemu. Ich ojciec, Izaak, nie wiedział o tym, lub nie chciał wiedzieć, albo po prostu nie przyjmował tej informacji.  Jak chłopcy dorośli ojciec faworyzował Ezawa, matka natomiast pamiętała o Bożej obietnicy, że to Ezaw starszy, będzie służył Jakubowi. Dlatego też trochę pomogła wypełnieniu się Bożej obietnicy. Ech, te kobiety ze wszech miar zapobiegliwe. Jakub z pomocą matki wyłudził od Izaaka błogosławieństwo dla pierworodnego. Dlatego też musiał uciekać przez Ezawem. Możecie sobie wyobrazić wściekłość i rozgoryczenie Ezawa. Urodził się pierwszy, był pupilem ojca, a Jakub najpierw podchodzi go z pierworództwem, które odkupuje od Ezawa. Potem wyłudza od ojca błogosławieństwo, które miało przypaść właśnie Ezawowi. Ezaw zostaje bez tego, co mu należało się jako pierworodnemu synowi.

Jakub ucieka przez Ezawem. Musi zostawić najbliższych. Ojciec daje mu instrukcję, by poszedł do domu ojca swojej matki i tam wziął żonę dla siebie. Jakub w swojej wędrówce zatrzymuje się na noclegi. Pewnej nocy ma sen. Śni mu się drabina z ziemi do nieba. Po drabinie aniołowie wstępowali do nieba i potem wracali na ziemię. A nad drabiną stał Pan, który potwierdził Jakubowi, że to właśnie on będzie kontynuatorem obietnicy danej Abrahamowi. Bóg powiedział Jakubowi, że jego potomstwo będzie liczne i odziedziczy ziemię, właśnie tę, na której leży.  Jednocześnie Bóg obiecał Jakubowi, że jest z nim i będzie go strzegł gdziekolwiek pójdzie i nie opuści go. Jakub zaraz po przebudzeniu nazwał to miejsce domem Bożym i złożył w tym miejscu Bogu obietnicę.

I właśnie ta obietnica jest niesamowita. Pamiętajmy dobrze tę scenę. W śnie Jakub widzi Boga, który daje mu wyraźne obietnice. Jakub budzi się i mówi: „Zaprawdę, Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem”. I teraz zobaczmy, co robi Jakub. Składa Bogu ślub: „Jeżeli rzeczywiście Bóg będzie ze mną i będzie mnie strzegł w drodze, w którą się udaję, i da mi chleb na pokarm i szatę na odzienie. I powrócę w pokoju do domu ojca mego, to Pan będzie Bogiem moim. I ze wszystkiego, co mi Pan da, będę dawał Mu dokładnie dziesięcinę”.

I zapytasz, co jest w tym niezwykłego? Otóż niezwykłe jest to, że dziesięcina znowu pojawia się jako odpowiedź człowieka na spotkanie z Bogiem. I zobaczcie, że jest to dziesięcina warunkowa. Najpierw Bóg objawia się Jakubowi i mówi, że będzie z nim, nie zostawi go i jego potomstwo będzie liczne. Potem Jakub mówi, że jeśli okaże się to prawdą i bezpiecznie wróci do domu ojca swego i jeśli Bóg będzie mu błogosławił, to on będzie oddawać dziesięcinę ze wszystkiego, co otrzyma od Pana.

Wierzę, że każdy musi mieć objawienie dziesięciny. I dawanie dziesięciny przychodzi jako wynik spotkania z żywym, dobrym Bogiem, z Jego miłością i obecnością. Moim zdaniem dawanie dziesięciny bez osobistej bliskiej relacji z Bogiem jest tylko zwykłym rytuałem.

Dzisiejszy wpis oparłam na fragmentach z Księgi Rodzaju (Rdz 25, 19 – 34, Rdz 27, Rdz 28).

6 myśli nt. „Warunkowa dziesięcina

 1. Witaj Agnieszko. Po prostu brak mi słów co Bóg uczynił w naszym życiu przez ostatni rok. Może Słowo „oszust” nie bardzo jest do przyjęcia, ale właśnie tak jest. To nie jest nasze. Długo trwało zanim to do mnie dotarło. Teraz wiem, że z moim Bogiem 90% to więcej niż 100% samemu.

  Polubienie

  • Witam , proszę was o praktyczną podpowiedź. Na co przeznaczać dziesięcinę? Bo czy możemy pojmować to za wrzucenie na tacę? Czy przeznaczać to na jakieś misje ewangelizacyjne? itp. ?
   Na co wy dajecie? Bo chciałbym przeznaczać pieniądze generalnie na coś „bezpiecznego”
   tzn. że wiem, iż te pieniądze pójdą na faktyczne cele związane z Bogiem, a nie na inne.

   Polubienie

 2. Dziękuję bardzo za ten komentarz. Jest bardzo cenny. W swoich wpisach na blogu pomału zmierzam do tekstów biblijnych, których może nie przytaczasz, a które stanowią podstawę Twojej wypowiedzi. Zaczęłam może od trochę innej strony niż to normalnie się przyjmuje. Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. W dziesięcinie pokazujemy czy naprawdę ufamy Bogu. Bo jak nazwać sytuację, gdy wiesz, że do 10 kolejnego miesiąca zostaje Ci niewiele, a jeszcze musisz oddać 10%. A dlatego 10%, że czy jesteś bogaty czy biedny, każdy ma po równo i tyle samo. Musisz oddać, bo Bóg nazywa oszustami tych, którzy nie oddają tego co należy do Niego. Zaufaj mu bo naprawdę warto. Ja tego doświadczyłem i zachęcam, uczyń to samo, by cieszyć się bliską relacją ze swoim Bogiem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s